1. Pradžia
  2. /
  3. Garo brolija
  4. /
  5. Pirties mediena: ką rinkomės ir kokios įžvalgos?

Pirties mediena: ką rinkomės ir kokios įžvalgos?

 

Pirties mediena yra vienas pagrindinių aspektų, iš kurių susideda pirties kaina. Abi savo pirtis įsirenginėjome patys, medineą ir kitus apdailos elementus rinkomės gan taupiai. Dalinamės savo praktinėmis įžvalgomis.

Svarbu pirties tipas

Pirties sienos yra tam tikras “sumuštinis”, kai ant esamos ar pastatytos sienos dedama folija, tašeliai, o ant jų dailylentės. Pirmi du sluoksniai yra gan aiškūs, o jų išvis nereikia, jei pirties pastatyta iš rąstų. Tačiau, jei sienų konstrukcija kitokia, tuomet viskas konstruojama kaip sakėme anksčiau, o štai apdaila yra tas elementas, kurį visi matys ir jam skiriama itin daug dėmesio. Kartais net per daug, nes dėl labai gražių lentelių net neleidžiama atlikti elementarių pirties procedūrų. Pasirinkimo reikalas, o mes pirmenybę teikiame funkcionalumui ir geriems pojūčiams, tad į šį pirties elementą žiūrime paprasčiau.

Savo vadinamojoje Šeimos pirtyje, kurioje įrengta “balta” plytinė krosnis, rinkomės drebulės dailylentes. Jas be abejonės dėjome vertikaliai, o rąsto imitacija suteikia žavesio, vanduo puikiai nuteka žemyn. Drebulė nėra pats geriausias pasirinkimas, nes ji turi specifinį kvapą. Liepa bene geriausias pasirinkimas, bet mes rinkomės atsižvelgdami į kainą ir drebulinės dailylentės kainavo ženkliai pigiau.

Dūminė pirtis dar neįnoringesnė ta prasme, kad čia išties nugali minimalizmas. Sienos laikui bėgant pasidengia suodžių sluoksniu. Jis toks specifinis ir menkai tepantis, tačiau mes visada tam, kad svečiams būtų patogu atsiremti, padedame specialias juodalksnio nugaros atrams. Jos būna išneštos laukan, kai pirtis kūrenama, tad yra visada švarioss – neapdūmintos.

Pirties sienas vis populiariau apkalti paprastom obliuotom lentom – tikrai žavus pasirinkimas, kai lentos dedamos prasikeičiant ir tai bene paprasčiausias variantas. Ypač gerai tinkantis didelėms garinėms, nes taip tarsi išvengiama to “dėžutės efekto”, kai viskas iškalama siauromis dailylentėmis.

Rinkoje siūloma ir Raudonojo Kanados kedro mediena, juodalksnis, jau minėtoji liepa. Griežtas ne sakoma sakuotai mediena. Taip, bet spirgančiose pirtyse tai didelė problema, o praktikoje teko matyti atvejų, kai išsakinta pušis ir tinkamas mikroklimatas visiškai puikiai tarnauja, o pasirinktas todėl, kad žmogus turėjo tokios savo medienos. Taupumo sumetimais pasirinkta pirties mediena ne visada yra prastas variantas, bet labai svarbu pirties tipas, Taip, estetika irgi svarbu, jei ji dera su funkcionalumu – tobulas reikalas.

Pirties gultų mediena

Pirties mediena gultams irgi iš esmės pasirenkama pagal kišenės storį. Svarbu, kad tai nebūtų kietmedis ir nors teko lankytis pirtyje, kurioje gultai padaryti iš plačių ąžuolo lentų, tačiau tokiu atveju laba svarbu geras pirtelės mikroklimatas. Nes, jei oras bus įkaitinamas per smarkiai, nemaloniai įkais ir gultai. Tikrai esate buvę saunose, kur vos eina prisiliesti prie sienų ir nors tai labai bloga praktika, tačiau kietmedis gultams taip pat nerekomenduojamas, nes jis kaista, o ir kaina bus didesnė, tad čia tikrai galima sutaupyti.

Mes abiejose pirtyse rinkomės juodalksnį. Puikiai pasiteisino, o ir atrodo visai gražiai. Gerai džiūsta tik štai dūminėje per keletą metų nuo karščio šiek tiek išsiklaipė. Normalu, bet kadangi šis medienos tipas bene pigiausias rinkoje, tai ir pakeisti ne gaila. Pirties gultų karkasas yra ta dalis, kuri turi būti tvirta, bet jos nesimato. Tašai gali būti ir neaobliuoti, pavyzdžiui, iš juodalksnio ar net pušies, eglės.

Dažniausiai mediena pirties gultams pasirenkama iš afrikietiško abachi, otie medžių, liepos, juodalksnio ar, pavyzdžiui, raudonojo Kanados kedro. Liepaitę tikrai yra tekę daug kur matyti ir tai dar vienas puikus pasirinkimas, nes deramai sušilus ji ir kvapą duos gardų ir nekaups drėgmės. Galima rasti ir drebulės medienos rinkoje, bet klausimas kyla dėl jos kvapo ir porėtumo, nes galima ji labai į save gers vandenį, kitus  elementus.

Iš siaurų medinių lentelių sukonstruojamos ir grotelės ant pirties grindų. Tam irgi puikiai tiks juodalksnis (ot universalus medis). Čia jau kiekvienas tveria pagal savo išmanymą tik svarbu, kad būtų tarpai tarp lentelių saugūs – neįkišumėte ten pirštų. Bet čia jau kita tema.

Gero ir kvapnaus garo. Kviečiame į pirtį!

Meniu