1. Pradžia
  2. /
  3. Garo brolija
  4. /
  5. Prasminga senovinė dūminė pirtis ir jos dovanos (1 dalis)

Prasminga senovinė dūminė pirtis ir jos dovanos (1 dalis)

Pirties kultūra, o ypač dūminė pirtis apima daug sričių, pasaulėžiūrų, veiklų ir to, kas formuoja mūsų identitetą. Gabalėlis po gabalėlio, metai po metų, samtelis po samtelio. Kokius atradimus ji dovanoja?

 

Senovinė dūminė pirtis vienija

Kai kalbame apie pirtį ir jos bendruomenę, galime aiškiai pastebėti, kad geras garas suburia bendraminčius. Pirties krosnis aplink save gali suburti tiek šeimos narius, tiek kolegas ar tiesiog bendraminčius, kurie pirtyje lankosi nuolat ir joje ilsisi, prausiasi po sunkių darbų, o švarinasi ne tik kūną, bet ir mintis.
Įdomu pastebėti ir tai, kad šie visi žmonės atsineša savo patirtis, kurios kartais būna susiję su archajišku palikimu, su tuo, ką vis dažniau prisimename – natūralūs produktai, medžiagos, įvairios praktikos.
Domėjimasis dūminės pirties kultūra taip pat padovanoja daugybę naujos informacijos, netgi naujų pažinčių ne ti Lietuvoje, bet ir užsienyje. Senovinė dūminė pirtis – tikras lobis, o ką ji dovanoja mums?

Dalinuosi rekomendacijomis

Labai tikiuosi, kad kvietimas į pirtį realizuosis ir svečiai iš Estijos apsilankys mūsų Dūminukėje. Šauni pora labai įdomios konstrukcijos dūminę pirtį kūrena Taline. Ne paslaptis, jog dūminė pirtis Estijoje pripažinta UNESCO vertybe, tad tikėtina, jog tai gyva ir vertinama visoje visuomenėje ar didelėje jos dalyje. Nagrinėjant informaciją anglų kalba galima pastebėti, kad minėtoji šeima yra gan aktyvi pirties kultūroje ir ne tik kūrena savo pirtelę namuose, bet ir turi senoviniame ZIL sunkvežimyje įrengtą garinę. Tokia pirtis ant ratų yra mobili, su ja keliaujama į renginius.
Dar vienas įdomus faktas, jog šie asmenys plėtoja  tam tikra prasme „išmanios pirties“ projektą, o už jo kūrėjai HUUM net yra gavę svarbų dizaino apdovanojimą. „Akmenų dėtuvė“ ir sistema, leidžianti akmenų įkaitimą reguliuoti mobiliosios programėlės pagalba yra išties šaunus sprendimas, jei nėra galimybės įsirengti malkomis kūrenamą pirties krosnį. Tikėtina, kad žmonės, kurie myli dūminę pirtį, kurdami ir pardavinėdami tokią dėtuvę dėmesio skyrė ne tik patraukliam dizainui.
Kitoje šios serijos tinklaraščio įrašo dalyje aprašysiu asmeninius atradimus, susijusius su pirtimi ir kalvyste, kito tipo rankdarbiais.

Meniu