Džiugu buvo sulaukti atsiliepimų ir padėkų už pasidalinimą informacija apie dūminės pirties bičiulius iš Estijos. Toliau – kelios mintys apie amatus šalia pirties.

 

Kalvio darbai pirčiai

Ieškodamas informacijos apie dūminę pirtį šiaurės kraštuose vis susiduriu su tvirtarankiais vyrais. Kalvio darbai ten užima gana svarią vietą, o vietiniai ir XXI amžiuje kala geležį. Tvirtos rankos iš jos pagamina tokių nuostabių kūrinių, kad nejučia imi norėti kirvio, pasipuošti autentiška sege ar tiesiog įkalti į sieną senovinę kampuotą vinį.
Estai ir Suomiai tikrai šauniai moka pateikti pirtį pasauliui, o pastarieji turi gana didelę rinką tam, kad galėtų investuoti daugiau laiko ir pinigų sklaidai apie savo unikalias veiklas.
Kalvio darbai pirtyje gali būti sutinkami tiek kaip puošybos elementai, tiek ir kaip techniniai sprendimai. Nuo kirvio, kuris vienas pirmųjų pradeda „kalbėti“ su mediena ir paruošti ją krosnies šilumai, iki žarsteklių, kurie padeda pagarbiai susemti žarijas ir jas gražinti motinai gamtai. Ką pavyko atrasti internete?

Kalvystė – meistrystė

Vieni pirmųjų ir labai džiugiai nustebinę buvo „NORTHMEN“. Jie save pristato kaip amatininkus, iki šių dienų išlaikiusius senovės tradicijas, kuriose bičiuliaujasi visos stichijos, kur geležis susitinka medį, viską apgaubia ugnis, vėsina tyras vanduo.
Pagalvojau, jog ir mūsų krašte netrūksta auksarankių žmonių ir vieno gero pažįstamo paklausiau apie kalvius. Jis man davė kleis kontaktus, tačiau akis užkliuvo tik už vieno projekto, prasmingai pavadinto „4Winds“. Estetiškai pateikti rankdarbiai, jų pristatymas platesnei rinkai tai nedidelis, bet aiškus įrodymas, jog geležį kala ir lietuviai.
Teko išgirsti ir minčių, jog rinka labai maža, kalviai gamina tvoras, turėklus ir vis mažiau dėmesio skiria tam, ką sietume su savo šaknimis, su, pavyzdžiui, baltų motyvais. Na, turbūt, kiek yra, tiek ir užtenka. Mes visa tai dar tik atrandame. Apie kitus atradimus, kuriuos dovanoja domėjimasis senovine dūmine pirtimi, vis pasidalinsime šiame tinklaraštyje. Ačiū, kad skaitote.

Menu